Google AMP İşbirliği Sona Eriyor

google-amp-nedir

Google AMP için iş birliğinde yolun sonu görüldü. Çeşitli eklentilerle desteklenen AMP teknolojisi, Google tarafından teşvik edilmekteydi. Google yeni bir güncelleme ile birlikte AMP kullanımına son veriyor. AMP altyapısını artık kullanmayacak olan Google, arama sonuçlarında da AMP sayfalarına gösterdiği ayrıcalıkları sona erdiriyor. Böylece AMP ile AMP kullanmayan siteler arasında bir fark kalmıyor. Bu karardan önce mobil odaklı olarak geliştirilen ve web site sahiplerinin kullanması için zorlanan bir teknoloji için böylesine bir karar alınmıştı ve sektörde önemli etkiler yaratmıştı.

Google geçtiğimiz aylarda sessiz bir şekilde AMP simgelerini mobil arama sonuçlarında kaldırmıştı. Şimdi mesaj göndererek AMP için alınan yeni kararları duyurdu. 

Sayfa deneyimi güncellemesinin bir parçası olarak, önümüzdeki haftalarda Google Haberler uygulaması web içeriği desteğini geliştirecek. Bununla beraber dünya çapındaki sitelerden artık AMP olmayan içerikler gösterilmeye başlayacak. Bunu etkinleştirmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Bu karar ile AMP kullanmayan web siteleri için önemli bir fırsat olacak. Farklı sebeplerden ötürü AMP teknolojisini kullanmak istemeyen site sahipleri böylece arka planda kalmayacak ve içeriklerini artık eşit bir şekilde yayınlayabilecekler.  Google News sonuçlarında da AMP teknolojisi artık kullanılmayacak.

Yeni teknoloji veya güncellemenin ne zaman duyurulacağı bilinmiyor. Ancak yakın bir zamanda AMP için yeni bir açıklama yapılması bekleniyor. Resmi duyuru ile birlikte yeni dönemdeki kriterler daha net bir şekilde öğrenilebilecek.

Sizler de son teknoloji ile hazırlanmış, SEO uyumlu mobil bir siteye sahip olmak istiyorsanız bizlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir