Htaccess Http Https SSL Yönlendirmesi

Htaccess Http Https SLL Yönlendirmesi

Htaccess Http Https SSL Yönlendirmesi nasıl yapılır, ne işe yarar? Bu yazımızda sizlere bu işin kolay yolunu tarif edeceğiz. Http’yi Https’ye çevirmenin önemli iki avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sitenizin kullanıcılar tarafından kapalı kilitle görünmesini ve Chrome, Opera, Mozilla gibi tarayıcıların site bağlantınızın güvenli görmesini sağlar. Bu da ikinci önemli avantajı sitenizin SEO konusunda daha verimli olmasını sağlar.

Bu avantajlardan yararlanmak için öncelikle sunucu tarafında siteniz için SSL kurulumu yapılması gerekiyor. Bu eskiden yıllık 8-10 Dolar’dan başlatıp, 80-100 Dolar’lara çıkan ücretler karşılığında gerçekleştirilirdi. Ancak SSL sertifikasının SEO için önemi arttıkça artık bunları sunucu firmaları hosting hesaplarınızı ücretsiz olarak tanımlıyor. Eğer bu sizin hosting hesabınızda tanımlı değilse bunun için firmayla iletişime geçip talepte bulunabilirsiniz. Ya sizin için aktif ederler, ya da sizlere nasıl yapacağınız konusunda destek verirler. 

Ücretsiz SSL sertifikası kurulumu tamamlandıktan sonra sitenizde kolay bir şekilde yönlendirme konusuna gelelim.  Bir çok içerik yönetim sisteminde bunun için eklentiler mevcut olsa her bir eklenti sitenizi daha fazla yorabilir. Ayrıca CMS yani içerik yönetimi kullanmayan HTML ile hazırlanmış siteler için de bu yönetimi kullanabilirsiniz. 

Sunucu tarafında site dosyalarının bulunduğu klasörde .htaccess dosyası bulunmaktadır. Bu dosyası düzenle diyerek içeriği aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olur. 

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}$1 [R,QSA]
</IfModule>

İşte hepsi bu kadar… Umarım sizler için bir faydası olur. Merak ettiğiniz konular veya yaşadığınız sorunlar için aşağı yorum yapabilirsiniz. En kısa sürede konu hakkında geri dönüş sağlanacaktır.

Profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir