HTML Site Kopyalama Engelleme Kodu

html-site-kopyalama-engelleme-kodu

HTML Site Kopyalama Engelleme Kodu ile sahibi olduğunuz veya yönettiğiniz sayfaların içeriklerini ve resimlerini başka insanların kopyalamasını engellemek için kullanabileceğiniz kolay ve etkili bir yöntemdir. Bu ve benzer kodlar ile kesin olarak kopyalamayı engelleyemezsiniz, bu işi bilen kişiler mutlaka bir çok farklı yolla bunu yapabilirler. Ancak bu HTML site kopyalama engelleme kodu ile mouse sağ klik, metin veya yazıları seçme, kopyalama veya resimleri farklı sekmede açma gibi bir çok özelliği etkisiz hale getirir. Bu sebeple ciddi caydırıcı etkisi olur ve kolay kullanıcılara engeli olur.

HTML veya PHP yönetim panelleri sitelerin bir çoğunda bu özellikle kolaylıkla kullanılabilir. Eğer bir HTML altyapısı ile hazırlanmış bir web sitesi kullanıyorsunuz, kodu her sayfanın <Body> kısmına eklemeniz gerekiyor. Eğer WordPress, Drupal, Joomla ve benzeri bir PHP tabanlı bir web sitesi kullanıyorsanız yine <Body> metninin geçtiği header veya index dosyalarını bulup oraya eklemeniz yeterlidir. Eğer belirttiğim kısımlara ulaşamıyorsanız bunu pek yapmanız mümkün değildir. 

Site Kopyalama Engeli Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim ilgili HTML veya Header/Index dosyalarını açın ve aşağıdaki kodu bulun.

<body>

Bu kodu aşağıdaki kod ile değiştirin.

<body oncontextmenu=”return falseonselectstart=”return falseondragstart=”return false“>

Hepsi bu kadar kolay. Artık sitenizde değerli zamanınızı verecek harcadığınız emeği kolay kolay kopyalamazlar. Değerli yorumlarınızla tüm ilgilenenlere fikir, öneri veya ihtiyaçlarınızı belirtebilirsiniz. En kısa sürede buradan yanıtlara ulaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzeldir, umarım faydasını görürsünüz. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir