Mobil Uyumlu Site Nedir?

mobil uyumlu responsive web tasarım

Responsive web tasarım yani duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. Son yıllarda arama motorları sebebiyle adını sıkça duyduğumuz bu altyapı şekli 2010 yılında ortaya çıktı ve son yıllarda dünyada ve ülkemizde de popüler oldu. Responsive tasarım, bir web sitesinin masaüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi büyük veya küçük ekranlı cihazlardan giriş yapıldığında; site içerisindeki resim, yazı gibi içeriklerin giriş yapılan cihazın ekran genişliği baz alınarak yeniden şekillenip cihaz ekranına tam uyumlu hale gelir. Responsive tasarım olmadan, web sitelerine mobil cihazlardan giriş yapan kullanıcılar siteyi görüntülemekte zorlanıp, kısıtlı bir alanı zorluk çekerek görüntüleyebiliyorlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler.

Ayrıca duyarlı mobil uyumlu yani responsive tasarım siteleri, bakımı daha ucuz olmanın ve tek bir kod tabanı gerektirmenin yanı sıra başka avantajlar da sunar. Uzmanlar SEO’larını geliştirmelerine, tüm cihazlar için tek bir URL sunmalarına ve cihazlar arasında tutarlı bir deneyim sunmalarını sağlar. Sonuç olarak, bazı satıcılar mobil uyumlu responsive tasarımın kendileri için mobil sonuçlar elde etmesine yardımcı olur. Örneğin ShopWiki, sitesindeki duyarlı tasarım yenilemesinin ardından mobil tıklamaların yüzde 24 arttığını bildirmiştir. Arama motorları responsive tasarıma sahip internet sitelerini ciddi şekilde destekliyor. Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış yaşanıyor.

Eğer mobil uyumlu responsive tasarıma sahip, SEO konusunda sizlere avantaj yaratacak modern ve uygun fiyatlı bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız hizmetlerimiz sayfasını mutlaka inceleyin.

Yarının Web siteleri, gerçek bir mobil deneyim için bir araya getirilen dokunmaya özel öğelerle duyarlı tasarımın güzel bir karışımı olacak.
Yoav Schwartz, Uberflip CEO

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir