Web Site Resim Optimizasyonu Nedir?

İnternet sitelerinde içeriğin %30’a yakını resimlerden oluşmaktadır. Fotoğraf ve grafikler sitelerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bu parça, arama motorlarında önemli olan site hızını olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü büyük dosya boyutuna sahip resimler, sitenin daha yavaş çalışmasına sebep olabilir.  Web Site Resim Optimizasyonu ile sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

Öncelikle resim optimizasyonu nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse resmin kalitesini kaybetmeden dosya boyutunu küçültmek demektir. En iyi veya en hızlı sunuculara sahip bile olsanız bile resim boyutları site hızını en çok etkileyen konulardan biridir. Bu yüzden resimleri optimize etmek gerekir.

Resim optimizasyonu nasıl yapılır?

Resimleri optimize etmenin bir çok yolu vardır. En çok tercih edilen yollardan biri, resimleri sitenize eklemeden önce optimize etmektedir. Photoshop gibi resim düzenleme programları kullanıldığı gibi bu konuda internet siteleri de oldukça kullanışlı ve pratiktir. Üstelik her hangi bir maliyeti de yoktur. Bu konuda tavsiye ettiğimiz ve tüm kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen siteleri kullanabilirsiniz.

Resim Optimizasyon Siteleri

Aşağıda sizler için listelediğimiz resim optimizasyon siteleri sırasıyla en çok kullanılan sitelerdir. Bu sitelerin optimizasyon oranlarında ciddi farklar görülmemektedir.

  1. Optimizilla (Türkçe)
  2. TinyPNG (İngilizce)
  3. Compressor (İngilizce)

Eğer site hızı, resim boyutu, arama motoru optimizasyonu konularında profesyonel destek almak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

“Web Site Resim Optimizasyonu Nedir?” Yorumlar

  1. Tüm site sahibi veya yöneticilerinin önem vermesi gereken bir konu, ben optimizilla kullanıyorum, tavsiye ederim.

    1. Evet, Optimizilla’nın Türkçe olması ve kolay kullanılması sebebiyle web site resim optimizasyonu gayet başarılı ve etkilidir. Web Sanatı olarak bizlerde onu tavsiye ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir