Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor

1997’de Google’a rakip olarak kurulan Rusya merkezli Yandex firması, 2011 yılında Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Bu kadar zamandır Türkiye’de ofisi bulunan Yandex pandemi sebebiyle tam olarak faaliyet gösteremediği için 2020 Ekim ayı itibari ile Türkiye ofisini kapatma kararı aldı.

Ağustos 2020 itibari ile Google ile yarışan Yandex markası Türkiye’de %12.8’lik pazar payına sahipti. Türkiye gelirlerinin yerinde olduğunu ancak pandemi uygulamaları sebebiyle bu kadarı aldıklarını belirten yetkililer, kullanıcılarına e-posta yolu ile bildirim yapacaklarını belirtti.

Türkiye’de yoğun olarak kullanılan e-posta, harita, arama motoru ve diğer benzeri hizmetleri devam ettireceklerini fakat işlemleri Rusya merkezindeki ofisleri üzerinden yöneteceklerini de ekledi.

Yandex hizmetlerini kullanan kimsenin bundan zarar görmeyeceğini şimdiden belirtebiliriz. Sadece sadece çevrimiçi olmayan, yerel iş gücüne ihtiyaç duyan harita güncellemelerinde bazı aksamalar veya yavaşlamalar düşünülebilir, tabii bunun için farklı yerli firmalarla anlaşma da yapabilirler. Diğer çevrimiçi uygulamalarında bir sorun olmayacaktır.

Yandex Türkiye çalışanları, merkezin aldığı bu karardan yeni haberleri olduğunu belirtti. Önümüzde günlerde karşılaşacağımız gelişmeler sayfamızda yayınlanacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir