Yenilenmiş Cep Telefonu KDV Oranı %1

yenilenmis-telefon-kdv-vergi

Cep telefonu sektörünü ve e-ticaret yapan firmaları için önemli bir gelişme 30.09.2021 tarihi ile yayınlandı. Yenilenmiş sertifikalı yani küresel adı ile refurbished yani yenilenmiş cep telefonu satışındaki KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1′ indirildi ve bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, (REFURBISHED yani) Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses veya kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonları, yenilenmek ve sertifikalandırmak şartı ile yenileme merkezi ve yetkili satıcılar tarafından “yenilenmiş ürün” garantisi verdikten sonra satışını yaparken yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1’e düşürebilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından “Özellikle yenilenmiş cep telefonlarının ekonomimize yeniden kazandırılması için çok güzel bir gelişme. Sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu karar sonrasında yenilenmiş ürün kapsamında cep telefonlarında fiyat düşüşü yaşanacağı gibi arz talep ve piyasa şartlarında da değişiklik olacaktır. Bu değişim son kullanıcı alımlarında ve sıfır ürün satış fiyatlarında nasıl bir etki edeceği de zaman içerisinde görülecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir